קניית מחשב חדש

בכל הקשור לנושא קניית מחשב, השאלה איזה מחשב כדאי לקנות היא אחת מהשאלות היותר נפוצות בכל אשר קשור לרכישת מחשב חדש. למרות ששאלה זו חשובה מאוד, שאלה לא פחות חשובה שעלינו לשאול את עצמנו היא: לאיזה שימוש אנו זקוקים למחשב. כשם שאב במשפחה מרובת ילדים לא יקנה מכונית ספורט אשר תיקח יותר דלק ולא תשמש את צרכיו כך גם בקניית מחשב עלינו לבחון קודם את הצרכים בעטים אנו מחפשים מחשב. ישנם סוגי מחשבים רבים ומגוונים בדר"כ כלל מתייחסים למונח הכללי הקרוי "מפרט" בכל האמור לנתוני המחשב.

ההבדל בין מחיר מחשב לשימושים יום יומיים כגוגלישה באינטרנט, תוכנות אופיס, דואר אלקטרוני וכיוצ"ב לבין מחשב המשמש לעיצוב גרפי או "גיימרים כבדים יכול להגיע למאות אחוזים - על כן כאשר שוקלים קניית מחשב חדש חשוב לקחת זאת בחשבון. כעקרון, גם מחשב המיועד לשימושים יום-יומיים יכול לעמוד במטלות כבדות יותר במקרים רבים אולם הדבר ילווה באיטיות מסוימת.

בקטגוריה של מחשבים מהרמה הבינונית נכנסים מחשבים היועדים לשימושים מאמצים יותר למשל מחשבים לצורך עריכת סרטי וידאו או חיבור אמצעי מדיה אחרים הדורשים משאבים נוספים. המפרטים למחשבים היקרים יותר דומים בעיקרם למפרטי המחשבים מהרמה האמצעית אולם ישנו דגש גם על נפח אכסון גדול יותר בכונן הקשיח, זיכרון מחשב רב יותר וכרטיסי מסך עם יכולות עיבוד מהירות ומשוכללות.

אז במה לבחור כאשר שוקלים קניית מחשב? האם כדאי לחשוב על השימושים העתידיים?

חשוב להבין מכל האמור שבעולם המחשוב אין דבר כזה הכי טוב, יש הכי מתאים. המחשבים עצמם מתחדשים ללא הרף. בכל שנה מתיישנים דגמי השנה הקודמת ונכנסים דגמים ומפרטים אשר מסוגלים לעשות את המשימות טוב יותר ומהר יותר ועל כן השקעה כספית במחשב רק עבור ההרגשה הטובה שזה יוכל לשרת אותנו שנים רבות היא מיותרת. ביצועי המחשב תלויים רבות גם באחזקה השוטפת ועל כן רצוי לוודא שיש באפשרותנו ליצור קשר עם טכנאי מחשבים אשר יוכל לבדוק ולתחזק את המחשב כנדרש אחת לתקופה.

אם כבר להשקיע אולי כדאי לעשות זאת ברכיבים המתיישנים לאט יותר כגון מארז איכותי, מסך גדול ורחב וכיוצ"ב. כך תוכלו לשמור על חדשנות ובמקרה הצורך רק לשדרג את המחשב.

קבלת החלטות בקניית מחשב

המחשב הוא כלי המשמש את צרכינו. הצרכים שלנו לא נקבעים על פי יכולתו לממש אותם ולכן צריך לחשוב - מה אנו דורשים. תוכנות מיוחדות? משימות ספציפיות? טכנאי מחשבים יוכל לספק המלצות לפני שמעבירים את האשראי בחנות. כאשר מקבלים המלצות כדאי לעשות סקר מחירים ושירות לאחר קנייה - לפנות לחנות המועדפת ולבקש הצעת מחיר למחשב אשר יהיה חזק במעט מהמפרט המקורי עליו קיבלתם המלצה. רק למקרה בו תגלו שאתם זקוקים שהמחשב ימלא עבורכם עוד משימה חשובה אחת. השוו בין הצעות המחיק וקבלו את הטובה והמשתלמת ביותר.