שחזור מערכת הפעלה למצב קודם

כהמשך למאמר גיבוי מידע, נדון עתה בנושא שחזור מערכת הפעלה.
אני זוכר את הפעם הראשונה שבה ביצעתי "סדר" במחשב. בתמימותי ביצעתי שינויים רבים, מחקתי תוכנות ושיניתי הגדרות. מהר מאוד מצאתי עצמי בכאוס מוחלט וחסר אונים.
לעיתים כאוס זה נובע מהורדות של עדכונים אשר משבשים את הגדרות המערכת והרשת.
במהלך העבודה השוטפת מול מחשב, אנו נוהגים לבצע גיבוי מידע. כל אחד מאיתנו מבצע זאת בצורה שונה לפי תקציבו ודרישותיו (ראו מאמר גיבוי מידע המפרט את כל השיטות, יתרונותיהם וחסרונותיהם).

מעטים מהעסקים מבצעים גם גיבויים לתוכנות ולמערכת ההפעלה שלהם בכדי שיוכלו בעת מצוקה לבצע "שחזור מערכת הפעלה למצב קודם". רובנו אינם מבצעים את הגיבוי הנ"ל.
בזמן שבו אנו מורידים, מוחקים ומשנים קבצים והגדרות במחשב, אנו מבצעים טעויות שונות. לעיתים אנו שמים לב לכך מיד ולעיתים רק לאחר זמן מה, אך אז כבר מאוחר מידי בכדי להחזיר את הגלגל לאחור. מטרתו של מאמר זה לספק כלי לשחזור המערכת בצורה פשוטה וקלה למשתמש.

מערכת ההפעלה מאפשרת לנו לבצע שחזור לפי תאריך ולעיתים אף מספר פעמים באותו תאריך. המערכת משחזרת הגדרות בלבד ולא קבצים, תיקיות או מידע.
השחזור מתבצע כך:

  • לוחצים על לחצן "התחל", בוחרים ב" כל התוכניות", בוחרים ב "עזרים", בוחרים ב-"כלי מערכת". עתה לוחצים על "שחזור" וממתינים שיפתח חלון בשם "שחזור המערכת".
  • בשלב זה ניתן לבצע גיבוי של המצב הקיים לעת הצורך (במידה ונבצע הרס נוסף) או להמשיך הלאה לסעיף 3. אישית הייתי ממליץ לבצע גיבוי זה אף פעם לא יכול להזיק אלה רק להפך. אלו המעוניינים צריכים לבצע את ההוראות הבאות:בחרו ב "צור נקודת שחזור", בחלון שיפתח בחרו בשם שברצונכם לתת לנקודת השחזור הנ"ל, לסיום לחצו על לחצן "צור".
  • לאחר שנפתח חלון "שחזור המערכת" (כהמשך לסעיף 1), יש לבחור ב "שחזר את המחשב שלי למועד מוקדם יותר" ואז ללחוץ על "הבא".
  • בחלון שנפתח יש לבחור את התאריך הרצוי בעזרת העכבר וללחוץ על "הבא" (אנו משחזרים לתמונת המצב של המערכת בתאריך הנ"ל), לעיתים תינתן האופציה למספר שחזורים באותו תאריך בשעות שונות.
  • עתה יפתח חלון המספק מידע על נקודת השחזור שבחרנו. יש ללחוץ על "הבא", המערכת תתחיל לבצע את שחזור מערכת ההפעלה ולסיום תבצע אתחול למחשב. כאשר מערכת ההפעלה תעלה שוב כל ההגדרות שלה יהיו בהתאם לנקודת השחזור שבחרנו.

ניתן לבצע את השחזור מספר רב של פעמים וכמובן לאלו שביצעו את הנאמר בסעיף 2 תינתן האפשרות לבצע שחזור של מערכת ההפעלה למצב ההתחלתי בעת הצורך.
מומלץ מאוד לבצע את תהליך שחזור מערכת ההפעלה לאחר התייעצות עם טכנאי מחשבים מקצועי.
שיהיה לכולנו שחזור מהיר וקל.


כותב המאמר: נרי רוה.