תיקון טלויזיה

טיפים ועצות לשלל בעיות טלויזיה

לעיתים רחוקות המקלט בבית מתקלקל ואנו נמצאים במצב בו איננו יודעים אם תיקון טלויזיה אכן משתלם. ברצוננו להביא בפניכם מספר עצות וטיפים על מנת שתוכלו לצלוח את ה'משבר' בהצלחה ולצאת מכל העסק הזה בעלויות מינימליות בלבד. לפני שנביא בפניכם את העצות המועילות, דעו כי לא תמיד תיקון טלויזיה נדרש לתקלה ולעיתים על ידי מספר פעולות ניתן להשיב אותה למצבה התקין. הבאנו בפניכם את הסימפטומים שלעיתים קרובות הם ברי פתרון גם ללא תיקון במאמר אודות תקלות טלויזיה נפוצות.

בחנו את הסימפטומים ומצאנו כי תיקון נדרש? נדרש אינו אומר בהכרח שהתיקון משתלם. גודל הטלויזיה ומחיר דגם זהה או דומה חדש בחנות הם הקריטריונים אשר צריכים להכתיב לנו את כדאיות תיקון הטלויזיה. כיום ניתן להשיג טלויזיות LCD HD בגודל 28 אינטש במחירים אשר אינם עולים על 400 שקלים אז מדוע שנשקיע בהחלפת מסך לטלויזיה ישנה באותו הגודל יותר מכך? החלפת מסך טלויזיה הינה דבר יקר שמחירו עולה כמובן ככול שגודל המסך גודל. כאן עדיף להחליף את כל המקלט. המסך הקיים ניתן גם לחידוש אומנם ובעלות מופחתת אולם פעולה זו לא תשפר את אורך חייו הקצוב גם ככה.

תלות נפוצות הדורשות תיקון טלויזיה

התקלה הנפוצה ביותר הדורשת תיקון לטלויזיה היא תקלה הקשורה לבעיה בספק מתח נמוך שבה. תקלה שכיחה זו אינה מחייבת את החלפת כל הספק ועל כן עלות תיקונה אינה גבוהה במיוחד ומסתכם ברוב המקרים בסכום אשר אינו עולה על 300 שקלים ולעיתים קרובות בלא יותר ממאה וחמישים. כאן סביר להניח שנבחר לתקו גם אם עלות הטלויזיה עצמה מסתכמת במאות בודדים של שקלים. תקלה נוספת נפוצה היא החלפת נורת מסך- תקלה שמחיר תיקונה הוא פועל יוצא של נדירות דגם המקלט, שירות בארץ וזמינות חלקים. מלבד תקלות אלו נאמר רק שרוב התקלות אינם "עולות" יותר מאשר מאות שקלים בודדים. המחיר הממוצע יהיה בסביבות ה-250 שקלים.

ככלל אם נחשוב על כלל אצבע עבור כדאיות תיקון טלויזיה ניתן יהיה לומר שעבור טלויזיות בגדלים של 14-21 אינטש לא כדאי לתקן במחיר העולה על 200 שקלים, טלויזיות אנלוגיות גדולות יותר (לא טלויזיות LCD או פלזמה שטוחות) בעלות של 100 – 600 שקלים , תלוי כמובן באורך החיים שעברה הטלויזיה עד לתיקון. טלויזיות ישנות למדי לא כדאי בדרך כלל לתקן למרות שישנם אלו שיבואו ויטענו כי פעם ייצרו מכשירים איכותיים יותר. (זוכרים את סניו – האיינשטיין של יפן?)

תיקון טלויזיה אצל טכנאי טלויזיה או בבית

ההבדל בין תיקון טלויזיה במעבדת טלויזיה לעומת תיקונה ע"י טכנאי טלויזיה המגיע לביתכם הוא בסביבות המאה שקלים. קחו זאת בחשבון כאשר אתם מזמנים טכנאי לתיקון לפני שהערכתם את כדאיותו. לעיתים הבאת הטלויזיה למעבדת טלויזיה תמנע ממכם הוצאה של תשלום מיותר ולעיתים תקבלו גם חוות דעת חינם. במידה והחלטתם להזמין טכנאי לביתכם משיקולי נוחות דעו להבדיל בין טכנאי חפר השולף מברג מהכיס לזה המיומן המגיע עם ערכת כלים ראויה ונמצא עמכם בתקשורת מלאה.

ואם לא משתלם לתקן את הטלויזיה?

תיקון טלויזיה יכול להיות דבר יקר ומכאן שלעיתים תחליטו שאין ברצונכם לתקן אלה לקנות חדשה. קודם כל ברצוננו לומר לכם תתחדשו! דעו שאינכם חיבים לקרוס תחת נטל ההוצאה - קניית טלויזיה אינה בהכרח דבר יקר טלויזיות 21 אינטש נמכרות בסופרים במחירי רצפה וגם אם חפצה נפשכם להתפנק עם פלזמה חדשה הרי שמחיר זו אינו כבעבר – הפער בין מחירי טלויזיות LCD לטלויזיה אנולוגית גדולה ומרובעת הולך ומצטמצם.

לסיכום רק נאמר כי טכנאי טלויזיה טוב ידע להמליץ לכם בנושא קניית טלויזיה חדשה במקום זו המקולקלת ויתן טיעונים נכונים בעד ונגד. הקשיבו לו, ובמידה והדברים עולים בקנה מידה עם השכל הישר- שמעו לעצתו. לעיתים תיקון טלויזיה יצא משתלם בטווח קצר ויקר בטווח הארוך ויודעי דבר הם האנשים איתם כדאי להיועץ.