תיקון מחשבים קל ופשוט דורש אבחון התקלה כיאות

תיקון מחשב אינו דבר של מה בכך. מקצוע טכנאי מחשבים הינו מקצוע סבוך ומורכב וזאת מכמה סיבות. אנו נביא לפניכם כאן את המידע הדרוש על מנת שתוכלו לבחון בעצמכם אם אתם אלה אשר יכולים לפתור בעצמכם את הבעיה או במידה ולא, לפחות להבין מה מקורה ומה עלול להיות גובה ה"נזק". לפני שנמשיך הלאה נסביר מעט על תיקוני מחשבים באופן כוללני וזאת על מנת להכנס לראשו של טכנאי המחשבים הבודק בעיה במחשב.

בעיה במחשב הדורשת תיקון מחשב יכולה לנבוע משתי סיבות עיקריות המחלקות לנו בהתאמה את סוגי התיקונים לשני סוגים עיקריים : בעיית תוכנה הדורשת התקנה או תיקון של תוכנה או בעיית חומרה הדורשת החלפת חומרה ולעיתים באותה "הזדמנות" – שידרוג החומרה במחשב.

תיקון מחשב בכל הקשור לבעיית תוכנה

מחשב אשר התוכנה בו אינה תקינה יכול מחד לעבוד היטב באופן עקרוני אולם להתקע בהפעלת תוכנה או משחק ומאידך – להתקע עוד בלוגו של windows (ממש בתחילת ההדלקה) הסימפטומים למחשב בעל קילקול בתוכנה רבים הם ולכן כדאי לעצור ולשאול :

  • האם אנו עושים דבר שונה מבעבר כאשר זה קורה (האם כתוצאה מפעולה שלנו)
  • האם התקנו ממש לפני ש"הדבר קרה" תוכנה חדשה או משחק, העם עדכנו תוכנה – אולי של אחד מרכיבי המחשב – דרייבר של כרטיס מסך, כרטיס קול, אחר?
  • האם חברנו רכיב חדש למחשב?
  • האם ישנו אנטי-וירוס מעודכן? האם המחשב מוגן ע"י חומת אש? נבדק לטפילי אינטרנט אחת לתקופה?
  • האם המחשב מתריע על הבעיה דרך "הודעת שגיאה" ייחודית?
  • האם אנו מתחזקים את המחשב תקופתית? האם משתמשים בתוכנות שפועלם הוא לבדוק את המחשב למזיקים? לנקות אותו או לסרוק את הדיסק הקשיח לשגיאות?

אם חלק מהדברים כאן נראים לכם "סינית" הדבר החשוב ביותר הוא לתאר לעצמכם ובשפה פשוטה את הבעיה ואת הסממנים שאיתה. עכשיו, גשו ל-Google והקישו את הבעיה. אם ישנה הודעת שגיאה – אפילו אם באנגלית – מצויין העתיקו אותה בשלמותה או אף כמה מילות מפתח לשדה חיפוש של גוגל והקישו חפש...

הפלא ופלא – גוגל נותן לכם פתרונות – הראשונים אפילו הם פתרונות "נכונים יותר" דפי שאלות ותשובות של פורומים אנשים שניסו ובחלקם הצליחו, בחלקם נכשלו – הדבר החשוב לגבי תיקון המחשב הוא לגלול את הדף עד סופו ולעקוב אחר התשובה – לראות אם אחד מחברי הפורום "פתר" לשואל את הבעיה דרך פיתרון פשוט במידה ולא תמיד ניתן לפנות לתוצאה שנייה בגוגל , או שלישית...

טכנאי מחשבים הניגש לעצם פעולת תיקון מחשב עושה במרבית המקרים דבר זה בדיוק. ריבוי תקלות חומרה ותוכנה אינו מאפשר לאדם "לספוג" את הכל וגם אם כן, הרי שחומרה או תוכנה שנקנתה היום – מיושנת עוד שנה. קצב השינויים בעולם זה מדהים ועל כן, מדוע לא לסמוך על ניסיונם של אחרים? מה שטכנאי מחשבים אמיתי עושה טוב יותר הוא לדלות את המידע הנכון ובצורה מהירה.

כאשר אתה הלקוח רוכש מחשב היום – הוא שונה באופן משמעותי ממחשב שנימכר לפני שנתיים בחנויות המחשבים. סוגי החומרה המרכיבים את המחשב שונים ומשונים. בין אם מדובר בכרטיס מסך, לוח אם או אחר החל ביצרנים סיניים וכלה באירופאים ואמריקאים. כל חברה מוציאה דגמים רבים ולכל דגם – תוכנה מתאימה (בעגה המקצועית "דרייבר") שונה. ומרבית הפתרונות נלמדים "בשטח". טכנאי טוב אם כן הוא כזה אשר יודע לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את מירב האינפורמציה עוד לפני שניגש לתיקון המחשב ואפילו בטלפון על מנת לא לבזבז את זמנו היקר של הלקוח (ואת כספו בעיקר) טכנאי טוב הוא כזה אשר מניסיונו הרב יודע לאתר את הסימפטומים, לתאר את הבעיה במדויק ולמצא את הפתרון. במקרים רבים אף לקטלג בזכרונו את הבעיה לטובת בעיות דומות אחרות במחשב.

נתקלתם בתקלה אשר נדמה כי תיקונה ארוך ומסובך? אין כל סימפטומים מיוחדים? לעיתים נוח יותר "לפרמט". למרות שפירמוט היא הפעולה של מחיקת הכונן הקשיח (הרד דיסק) בכללותו כולל כל התוכנות והמידע, הישראלים נוטים לפנות בשם זה לצורך תיאור בקשתם להתקנה מלאה מחדש. כאשר מדברים על תיקון מחשב עם בעיית תוכנה – הפתרון הפשוט והקל הוא : פרמוט המחשב והתקנתו מחדש. פתרון זה נכון במקרה ואכן תיקון המחשב הינו מורכב אולם יש לקחת מספר גורמים בחשבון. בפרמוט יעלמו כל התוכנות והמידע אשר בדיסק (קבצים אשר יצרתם, העתקתם, הורדתם מהאינטרנט וכיוצ"ב) במחשב בו אין ריבוי של תוכנות והמחשב משמש בעצם כמחשב "משרדי" או "תחנת עבודה" הדבר אינו כרוך בבעייה אולם במחשב של "המשפוחה" הבעייה לעיתים גדולה היות וישנם עשרות אם לא מאות של תוכנות (ומשחקים) שיש צורך להתקין מחדש לבקשת כל בני המשפחה. במחשב כזה נמצא בדרך כלל "ג'יגות" של מידע כדוגמת קבצי וידאו גדולים,מוזיקה, קבצי תמונות, קבצי וורד ומצגות (והיד עוד נטויה) כל אלו ימחקו ולא ישובו אם לא נגבה אותם. ככל שהגיבוי רב יותר ומספר ההתקנות לאחר התקנת מערכת רבות יותר כך קופץ מחיר ההתקנה.

יש לכם כונן צורב DVD או צורב רגיל ? צרבו את המידע הנחוץ לכם ביותר והחליטו על מה אתם מוותרים – תקינו או בקשו מהטכנאי שיתקין רק את התוכנות החשובות ביותר (ברישיון כמובן) בדרך זו תחסכו כסף רב ואת השלמת ההתקנה תעשו לפי צורך מאוחר יותר בעצמכם. תיקון מחשב שלא נפתר בפרמוט והתקנה מחדש הוא הסממן הברור של תקלת חומרה.

תיקון מחשב עם בעיית חומרה

כאן המצב סבוך יותר. למרות שמרבית התיקונים פשוטים לטכנאי המיומן, היד הבלתי מיומנת יכולה לגרום לנזק. המחשב לא נדלק בכלל? סביר כי ספק הכח התקלקל – האם המחשב מוציא רעש מקרטע מהמאורר הנמצא באיזור חיבור כבל המתח למחשב? האם אותו מאוורר שאת פתחיו תוכלו לראות ליד חיבור אותו כבל מוציא אויר בכלל? במידה ולא דעו כי ספק הכח התקלקל הזמינו טכנאי מחשבים. כעבור לא יותר מ10 דקות יחליף טכנאי את הספק ואתם תוכלו להדליק את המחשב שוב בבטחה.

האם המחשב מצפצף בטון ובמקצב אחיד או מיוחד? כל אלו הם סממנים של בעיות חומרה – כרטיס מסך, כרטיס קול, בעיות במגעי כרטיסי זיכרון ואחרים. נגלה לכם סוד- החומרה של המחשב אמינה היא. מלבד ספק הכח שלו אורך חיים מוגבל ורכיבם הנשחקים תוך שימוש אינטנסיבי – מקלדת , עכבר ורכיבים פריפריאליים אחרים – רוב רכיבי המחשב מתקלקלים לעיתים נדירות. אולם אם אלו הסימפטומים יתכן ותוכלו להשלים תיקון מחשב לבדכם בדרך הבאה:

  • פתחו את מארז המחשב בצד שאינו בצד לוח האם (לוח האם זה המשטח האופקי עליו נמצאים מרבים המחברים בהסתכלות בגב המחשב) בדר"כ זהו הצעד הפשוט – 2 ברגים או תפסנים.
  • הדליקו את המחשב בזמן שהמארז פתוח והשתכלו על המאוררים בפנים – האם הם עובדים? גם אם לא באופן קבוע, האם הם מתזמנים את פעולתם אחת לזמן מסוים כראוי או האם אין מהם כל תגובה?
  • נקו את פנים המחשב מאבק. – באופן פשוט שואב אבק עם פייה צרה או מברשת עדינה יכול לעשות עבודה טובה אולם מומלץ על קניית "דסטר" ספרי אויר בלחץ (עם קשית קטנה) את האויר תוכלו לפזר באזורים מוכי אבק. מומלץ להסיר כרטיסים ממקומות בהם ישנם תושבות ולהחזירם אחד אחד למקומותיהם לאחר ניקוי יסודי. בהחזרת כרטיסים שונים למקומותיהם – בדקו כי הכרטיס יושב היטב בתושבת ומהודק עם בורג או עם התפש המתאים כיאות. שימו לב כי לכרטיסים רבים ישנה דרך ראויה להוצאה והכנסה ותושבות בהתאם ובחנו את הנושא.

האבק הוא גורם מספר אחד בתקלות חומרה במחשבים אולם במרבית המקרים תיקון מחשב בצד החומרה מתחיל ומסתיים בניקוי הרכיבים. לעיתים האבק חוסם גם מאווררים – אל תתפתו להסיר אותם היות וההרכבה לעיתים מעט מסובכם – הסירו את האבק מהמשטח העליון וחזרו ובדקו את המחשב שוב לאחר סגירתו.

בעיית חומרה הנוגעת ללוח האם או לרכיבים פנימיים אשר אינה נפתרת בדרכים הפשוטות שהצגנו כאן מצריכות כאמור בדיקה של טכנאי מומחה. טכנאי מחשבים מהימן לא רק שיאבחן את הבעיה ויפעל לפתרונה אלה יעשה זאת תוך מיזעור עלויות ללקוח ומציאת פתרון מייעל. לדוגמא : אם הבעיה נמצאה בלוח האם של המחשב יתכן וניתן לפתור אותה על ידי הרכבת לוח חלופי משופר אשר ישדרג את המחשב בכמה רמות מבחינת מהירות וביצועים. אם זאת במיקרים רבים ולאור מחירם של מחשבים חדשים היורד משנה לשנה לעיתים פתרון הוא לא אחר מאשר קניית מחשב חדש. בקניית מחשב תוכלו לעיתים לא רק להנות מיכולתיו של מחשב חדש ואמין אלה גם לקבל אחריות מלאה (או לתקופה ארוכה) אשר תשאיר לכם ראש שקט והנאה צרופה בידיעה שימנע תיקון מחשב יקר בקרוב.